CURRICULAR
ASSISI conducts and excels in a number of Scholarship Examinations every year including PCM, NSS, Science Olympiad Foundation Olympiads in Maths, Science, Cyber & English, International Assessment for Indian Schools (IAIS) in Digital Technology, Maths, Science & English conducted by the University of New South Wales, Gurushishya, Nettikadden Genius Challenge, etc.
For the last 21 years, the school has retained the Topper School Award in the P.C.M. National Scholarship Examination.
In the 'National Scholar Search Examination', the school consistently won the first place in the State and the BEST SCHOOL AWARD for many years.
The school is one of the first in the State to earn the distinction of getting the entire staff trained by INTEL for technology aided teaching in the year 2002
The 3rd Edition of the School Magazine released in 2002 adjudged the BEST SCHOOL MAGAZINE at the State level Competition conducted by St. Kuriakose Public School Kadathurthy
KASHYAP  M. (VII) won 3 Rank at the State PCM Scholarship Exam in 2003
School bagged the Rev. Sr. Salesia Memorial RUNNERS’ UP TROPHY at the Inter School Literary Fest conducted by Jyothi Nivas School, in Alwaye in 2002
REGAN CECILE ALDRIN  (Class I) secured the GOLD MEDAL at the PCM State level Scholarship Exam. In 2006
SARIN EAPEN CHANDY of Class 10 won the GOLD MEDAL in the State for the Mathematics Exam conducted by ETC International Assessment for Indian schools by the University of New South Wales in 2008.
PARVATHY RAJEEV (VIII) becomes WORLD WIDE CHAMPION at the Marrs International Spelling Bee Competition in 2010
U. PAURNAMY (III) adjudged LITTLE GENIUS at the Nettikadden Challenge Competitive Exam in 2011
ASHWA VINOD  (LKG) adjudged LITTLE GENIUS at the Nettikadden Challenge Competitive Exam in 2012
IPARVATHY RAJEEV (XI) becomes SECOND in the National level and wins 6th place at the Marrs International Spelling Bee Competition  in 2013 – 14
JOE ANTONY & JEEVAN SHEKHAR ( XI) become STATE LEVEL WINNERS  of “Tax Your Brain” Quiz conducted by the Income Tax Department and also represent the State at the NATIONALS held at Delhi in 2013 – 14
2014 OLYMPIAD Scholarship Exams :
  • CYBER – ASHA JOSE(VIII) –  State Rank  10th 
  • SCIENCE – CHRITIN MATHEW JOHNSON (IV)-State Rank  9th
  • REMIL IGNATIUS (XII) – State Rank – 11th
SHASTRA PRATHIBA STATE CAMP SELECTION (2014 – 15)  -  SANAL SIMON (X)
IRENE MARY SAM (XI) became the WORLD WIDE WINNER of the  Category VI, Marrs International Spelling Bee Competition held at Dubai in May 2015.
CO - CURRICULAR
JACOB THOMAS of Class X adjudged “NUMERO  UNO” at VOX POPULI held by Vidyodaya School in 1998
SANNIYA  NANDA &  MARY ANGELA KAVYA declared Individual Champions at Cultural Fest by Women’s Association of Ernakulam
SHEETHAL SHAMMY of Class IX won First Prize for Hindi Essay Writing at the CBSE State Youth Festival in 1999
FIRST PRIZE for GANAMELA at the State level “Sargotsav” (Manorama Balajanasakhyam in 1999
ARUN G. adjudged BEST SPEAKER & BIVIN BABU adjudged BEST PARTICIPANT  at RYLA Camp held at Alwaye  in 2000
MRUDULA MURALI became  KALATHILAKAM at CBSE State Youth Festival in 2000.  SHEETHAL SHAMMY of Class X again stood FIRST in Hindi Essay Writing. SECOND PRIZE obtained by the Senior Group Song team.
VINAI G. & RINU M P selected to the STATE THROWBALL team for the JUNIOR NATIONALS in 2001
GHARRY PADUA,  SACHIN SEBASTIAN & SREEJITH S. selected to the INIDAIN JUNIOR CRICKET TEAM  touring  SRILANKA in 2001
The School won the BEST SCHOOL trophy for the ONAMAGOSHA RALLY organized by THRIKKAKARA PANCHAYAT and DTDC in 2001
The School got the ROLLING TROPHY for Best SAFE School Unit for the year 2001 -2002 and also the Trophy for the BEST SCIENCE EXHIBIT at the Scientific Awareness Forum of  Ernakulam Exhibition at Town Hall.
MRUDULA MURALI of Class VI became KALATHILAKAM  in Category III for both REGIONAL  and STATE CBSE Youth Festival & JULIE MERIN VARUGHESE  won FIRST  PRIZE  for Hindi Essay Writing at the State level in 2001
NEENU MARIA PHILIP of Class IX bagged the Don Bosco Inter School ELOCUTION ROLLING TROPHY in 2001.
JOSEPH KATTADY & GEORGE PAREL of Class X lifted the John Pattathil Memorial Ever Rolling Trophy in 2002
School won FIRST for THIRUVATHIRA & MARGAMKALI at the CBSE Regional Youth Festival & FIRST Prize for GROUP SONG.
MRUDULA MURALI  won the KALATHILAKAM  title for the 3rd consecutive year at the CBSE Youth Festival and also the SALALBHA RANI  title at the STATE LEVEL SALABHA MELA held at Thriuvanathapuram in 2003.
School team won RUNNERS’ UP Trophy at VOX POPULI
CBSE All Kerala Athletic Meet – CHANDAN DEVDAS(XI) won Gold for HIGH JUMP
GEORGE PARELS’  Project was declared “Selected” in the INTEL INTERNATION SCIENCE TALENT DISCOVERY FAIR  held at Hyderabad in 2004.
At the MUNSHI INTER – SCHOOL ATHLETIC MEET held in Nov 2004, FENDEL GEORGE of Class VIII registered a record breaking throw of 10.64 mtrs in SHOT PUT He also registered  a STATE RECORD of 11.62 mtrs winning Gold at the CBSE  State Athletic Meet and went on to further improve his record with a throw of 13.5 mtrs. Striking BRONZE at the CBSE SOUTH ZONE ATHLETIC MEET in 2004 – 2005.
The School MUSIC team won the FIRST PRIZE at the HORLICKS State level Competitions for the two consecutive years 2004 & 2005.
Assisi Football team reached the SEMIO- FINALS of the STATE CLUSTER VI  CBSE Football Tournament in  2005.  They also became RUNNERS’ UP at the DELTA STUDY INTER-SCHOOL FOOTBALL TOURNAMENT.
ASHISH BENPHIL becomes INIDIVIDUAL CHAMPION at the ALL KERALA ROLLER SKATING CHAMPIONSHIPS at Pathanamthitta.  He along with LLOYID V. JOSEPH, RESHMA RAVINDRAN and AISWARYA BENPHIL represented the State at the NATIONALS held at Baroda in 2006
The HIGH SCHOOL team won the STALLIONS INTERNATIONAL YOUTH FESTIVAL, WINNERS’ ROLLING TROPHY  and the UP section team won the RUNNERS’ UP TROHY in 2006
LLOYID V JOSEPH  becomes INDIVIDUAL CHAMPION at the KERALA STATE ROLER SKATING CHAMPIONSHIP in 2006 – 2007
The ASSISI FOOTBALL TEAM  lifted the ASSISI CUP in the Inter – School Football Tournament organized by the ALUMNI ASSOCIATION in 2006
ASHISH BENPHIL  became INDIVIDUAL CHAMION at DISTRICT & STATE level Roller Skating Championships.  He along with four other students are selected to attend the NATIONALS at Vishakhapatnam
AISWARYA BENPHIL of Class VII became INDIVIDUAL CHAMPION at the KERALA STATE ROLLER SKATING CHAMPIONSHIP in  2008. She along with ASHISH BENPHIL, NIKHIL JACOB and  EMMANUEL ANTONY attended the NATIONALS at Faridabad.
ROHIT VICTOR (VI) represented KERALA at the SHUTTLE BADMINTON  NATIONALS
PARVATHY RAJEEV (VII) secured 4th place at the WORLD level of  the Marrs International  Spelling Bee Competition.
Dec. 2008 – GILS JAMES ( X )secured BRONZE in the LONG JUMP event at the CBSE NATIONAL ATHLETIC MEET held at Ahmedabad in December 2008.
In 2009 three students took part in the CBSE South Zone Roller Skating at Chennai and NIKHIL JACOB & LEEYA KENNY also qualified for the NATIONALS at Nagpur.
AISWARY BENPHIL became  INDIVIDUAL CHAMPION at the District and State Roller Skating Meets.
In 2009 ROHITH RAJANEESH (XII) was selected as member of the KERALA STATE JUNIOR CRICKET team.
In October 2010 Ashish Benphil (XI ) won SILVER at the CBSE ROLLER SKATING NATIONALS held at Kohlapur.
ROSHAN VICTOR (IV) becomes a Badminton State Champion and attended Nationals at Hyderabad.
AISWARYA, NIKHIL JACOB & CHRISTELLE MARIA LEWIS won positions at the CBSE SOUTH ZONE Roller Skating Championship at Mysore at qualified for the CBSE NATIONALS at Amritsar in 2013
IHZAN ISMAIL  (X) was INIDIVIUAL CHAMPION at the Kerala State Roller Skating Championships held at Pathanamthitta in 2012.  He along with NIKHIL JACOB, AISWARYA & JOEWIL AUGUSTINE qualified and attended the Nationals held at Mumbai in 2013.
Aiswarya Benphil ( XI) won Silver at the CBSE Roller Skating NATIONALS  held at Noida in 2013
DEVIKA S. won  3rd Position in the STATE and participated in the NATIONAL Shuttle Badminton Championship in the Under 13 Girls category.
YASHIN K BAPTIST (XI) won BRONZE in 800 mtrs. At the CBSE CLUSTER VI ATHLETIC MEET.
SCHOOL BADMINTON TEAMS won Inter School Badminton Tournaments : Chavra Darshan CMI Public School _ VISIO 2013, Vimalagiri Public School Tournament at Kothamangalam and Viswadeepti Public School’s Tournament at Chirayam.
EMMANUEL ANTONY ELENJIMITTOM (XI) won  SILVER & BRONZE at CBE South Zone Roller Skating and represented the School at NATIONALS in Sonepet in 2014.
EMMANUEL, SNEHA JIZ (IX) & DONA KENNY (XI) were Individual Champions at the Ernakulam District Roller Skating Championships in 2014
SHARATH SEBASTIAN (XII) won Bronze in 400 mtrs at the CBSE CLUSTER VI, (Kerala State) ATHLETICS MEET in 2014
JILIN ANTONY  (IX) won GOLD in 800 mtrs and 1500 mtrs Senior Boys  event at the ALL KERALA MUNSHI MEMORIAL ATHLETICS MEET in 2014.